АЮК нещодавно провів AUK Talks із докторкою Джейд МакГлінн, науковою співробітницею Департаменту військових досліджень Королівського коледжу Лондона. Її дослідження зосереджені довкола війни росії проти України з 2014 року, пропаганди, політики пам’яті та відносин між державою та суспільством у росії. Докторка МакГлінн є авторкою двох книг: «Російська війна» (2023) і «Творці пам’яті: політика минулого в путінській Росії» (2023).
Під час AUK Talks «Політика пам’яті в російській зовнішній політиці» докторка Джейд МакГлінн зосередилася на доктринах безпеки росії та інших концепціях, та що вони говорять про ідентичність, історичну пам’ять, як це легітимізує в росії їхню війну проти України з 2014 року, а також про те, як ці російські наративи слугують зовнішній політиці росії. Зокрема, вона зазначила:
«Найактуальніше питання зараз – як росія використовує емоційний резонанс історичних наративів та різні методи, щоб підірвати аргументи на підтримку України. А також зрозуміти, якою мірою ця історична ідеологія стає все більш укоріненою, особливо на найвищому рівні та більш нормалізованою в російському суспільстві.
Претензії на історичну пам'ять та ідентичність є не просто пропагандою, а мотиваційним чинником, який широко міститься в доктринальних, стратегічних і концептуальних документах російської держави. Росія вважає, що Захід використовує пам'ять у такий самий спосіб, але це не так. У росії пам’ять відіграє геополітичну роль, де історичні трагедії та тріумфи країни можна монетизувати як у м’яку, так і в жорстку силу. Зокрема, війни пам’яті можуть перетворитися на справжні війни та використовуватися для виправдання звірств та геноциду. Саме тому війна росії проти України стосується ідентичності та історичних прав на майбутнє інших».
Ми вдячні докторці Джейд МакГлінн за цю ґрунтовну розмову та люб’язний візит до кампусу AЮK, а також Марку Войджеру, директору програм Global Management AЮК, за організацію та модерування такої потужної дискусії.